3 ژانویه

شغل مورد علاقه

شاید این حس در شما هم گاها یا همیشه وجود دارد که از شغل خود رازی نیستید و دائما در این فکر هستید که شغل خود را عوض کنید و در حوزه دیگری فعالیت و کسب درآمد کنید .

این موضوع در بعضی ها آنقدر شدت دارد که در حالی که در حوزه ای فعالیت دارند دائما فکرشان جای دیگری است و فکر می کنند که مسیر شغلی خود را اشتباه انتخاب کرده اند .

در این سال ها که اوضاع کسب و کار ما مهندسان عمران خیلی خوب نیست موضوع شغل برای ما دقدقه مهمی شده که دست از سر ما بر نمیدارد .از یک طرف بار سنگین عنوان مهندس عمران را به دوش می کشیم و از طرف دیگر در بازار کار واقعی نمی توانیم کار موثری انجام دهیم تا سنگینی این بار برایمان قابل تحمل شود .

سنگینی این بار از کجا شروع شد ؟

به نظر می رسد شروع سنگینی این بار به زمانی برمی گردد که آدم با سواد در این کشور کم بود و دانشگاه ها به اندازه امروز کسترش پیدا نکرده بودند و هر کس که موفق می شد وارد دانشگاه شود در خروج از دانشگاه خرواری از پروژه و کار وجود داشت که کشور در حال توسعه ایران نیازمند آنها بود .

جذب این افراد با چنان ولعی بود که گاها یک فارغ التحصیل مهندسی عمران یا معماری همزمان در چندین شرکت کار می کرد و حقوق می گرفت .

اما امروز دیگر از آن خبر ها نیست و همه ما خوب این را می دانیم .اما چه باید بکنیم .من بارها بارها به این موضوع فکر کردم .به اینکه خوب حالا باید چکار کنم ؟آیا باید آنقدر بایستم تا در یک شرکت خوب استخدام شوم ؟که با این اوضاع تقریبا جزو محالات است .یا اینکه دست به هر کاری بزنم .

شغل مورد علاقه شما چیست و چگونه باید به آن برسید ؟

نتیجه گیری من از این اوضاع و بار سنگین عنوان مهندس عمران یه راه حل ساده است اینکه با وجود داشتن تخصص در زمینه ساختمان خودتان را محدود به مدرک نکنید .

اگر در هر جایی کاری با هرعنوان که احساس می کنید در حد شخصیتتان است پیشنهاد شد فورا آن را رد نکنید و برای کسب آن شغل همه جوانب را خوب بررسی کنید .

در تصورات خود برای چند روز فکر کنید که اصلا مدرک مهندسی عمران ندارید و حالا در جایگاه شغل پیشنهادی خود را قرار داده و در ذهن خود شروع به کار کنید .

وجود یک اصل در هر شغل

یک اصل در تمام مشاغل وجود دارد و آن هم این است که با وجود تمام رکودها و اوضاع اقتصادی بد همیشه یک عده در هر شغلی هستند که از بقیه توانا تر هستند و در اصل نمونه های موفق آن شغل هستند .شما می توانید با الگو قرار دادن آنها مسیر پیشرفت در آن شغل را بررسی کنید .

حالا سوالی که پیش می آید این است که با این وقتی که برای گرفتن مدرک گذاشتیم چه کنیم .به نظر من چند راه وجود دارد .

مهندسی عمران فیلدهای بسیار زیادی برای کار دارد که ما نمی توانیم در همه آنها خبره باشیم بنابراین توصیه می کنم فقط و فقط در یک زمینه استاد شوید .

مثلا متره یا سازه بتنی یا ساخت بتن های مختلف و… . ریز کردن تخصص در مهندسی عمران و رسیدن به درجه استادی در آن زمینه شما را برای کسب موقعیت های شغلی خوب آماده تر می کند کما اینکه با این تخصص های جزمی توانید به صورت فریلنسر هم کار کنید و درآمد داشته باشید .

در این پست به شما میگویم که راه رسیدن به شغل مورد علاقه چگونه است.

حتی اگر در حال حاضر مدرک مهندسی عمران دارید ولی در شغل دیگری هستید سعی کنید از مباحث روز این رشته دور نباشید .برای این کار می توانید در کلاس های نظام مهندسی شرکت کنید و یا با آرامش کامل خود را برای ورود به حرفه و داشتن پروانه کسب آماده کنید .

این کار باعث می شود خوانده های شما فراموش نشود و شما همیشه برای کسب عنوان شغلی مرتبط آمادگی داشته باشید .

نتیجه آخر

هرگز فکر نکنید که باید حتما به یک شغل علاقه داشته باشید تا بتوانید موفق شوید .بلکه شما باید در هر شغلی که هستید علاقه را در خود ایجاد کنید .بنابراین توهم پیدا کردن شغل مورد علاقه را اگر از سرتان بیرون نکنید همیشه در حد یک کارمند متوسط روبه پایین باقی خواهید ماند .

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.